Trochu běžecké historie

Mcooker: nejlepší recepty O aktivním životě

Trochu běžecké historieNa začátku byl běh. Podle sportovních historiků, předchůdce starověkých olympijských her, Hercules na počest svého vítězství nad králem Augeasem uspořádal závod mezi svými bratry. Podle legendy nakreslil místo pro plot, položil pravou nohu vedle čáry, pak k ní přiložil levou nohu a opakoval to 599krát.

Tato vzdálenost byla jedna etapa, která se rovnala asi 190 m, z níž vzešel název „stadion“. A v programu prvních olympijských her ve starověku běžel jen jednostupňový. Pouze o 52 let později byla do programu her zahrnuta vzdálenost 2 etap a o 4 roky později se uskutečnil první závod na dlouhé vzdálenosti - 24 etap (asi 4,5 km). A teprve poté, co běžci, skokani, vrhači a všestranní sportovci vstoupili do olympijské arény.

Trochu běžecké historieA moderní historie atletiky sahá až do běžeckých soutěží, které jsou zmíněny v anglických rukopisech již ve 12. století. Později se v Anglii konaly soutěže o časovky. V roce 1770 byl tedy první výsledek zaznamenán v hodinovém běhu - 17 km 300 m. Ale ve spravedlnosti si všimneme, že nejpopulárnější běžeckou soutěží mezi Brity byl běh na míle - 1609 m.

Naproti tomu Američané organizovali dlouhé, několikhodinové nebo dokonce mnohdenní závody. George Littlewood tedy za 6 dní urazil vzdálenost asi 1004 km. Další profesionální běžec Charles Rowell za 12 hodin. najel 144 km 64 ma 100 mil - za 13 hodin. 26 minut

Vzpomeňme si konečně, že v Rusku byl začátek atletiky položen v běžeckých soutěžích, kdy po vzoru Anglie a Ameriky soutěžili profesionální běžci z Ruska a dalších zemí v Moskvě, Petrohradu, Nižním Novgorodu a dalších velkých městech a nabídli měřit své síly v běhu všichni příchozí. Za událost, která sloužila jako počátek rozvoje atletiky, je považováno vytvoření Tyarlevova okruhu sportovních fanoušků v roce 1888, který nejprve kultivoval pouze běh.

Skutečné oživení atletiky souvisí s oživením olympijských her. A již na I. olympiádě v roce 1896 v Aténách se soustředil na maratónský běh, který vděčí za svůj název vesnici Marathon ve starověkém Řecku, kde v roce 490 př. N.l. E. proběhla bitva mezi Řeky a Peršany a vítězství, které Athéňanům nahlásil řecký válečník, který ujel vzdálenost z Marathonu do Atén - 40 km. Maratonský běh přesně této délky na 1. moderních hrách vyhrál rekrut řecké armády Spiridon Luis se skóre 2: 58,50,0. Teprve v roce 1908, kdy, abychom potěšili anglickou královskou rodinu, byla stanovena vzdálenost od zdí hradu Windsor, se vzdálenost maratonu stala tím, co známe - 42 km 195 m.

Do roku 1928 se běh na střední a dlouhé tratě (stejně jako jiné druhy atletiky) konal v herním programu pouze pro muže. A po roce 1928, kdy ženy v závodu na 800 m podávaly velmi špatné výsledky, nebyl vytrvalostní běh vůbec zahrnut do programů olympiády až do roku 1960, kdy naše běžec Lyudmila Lysenko zvítězil na 800 metrů.

Trochu běžecké historieŽeny tedy začaly jakousi vytrvalostní rasu s muži, když se zástupci silnějšího pohlaví neustále účastnili olympiád 64 let. zvyšování rychlosti a zlepšování záznamů.

Najednou se věřilo, že dlouhý běh je kontraindikován pro ženské a dětské tělo. Ale v 60. letech našeho století, když se světem rozšířila myšlenka „běhu pro všechny a pro zdraví“, široce prosazovaná novozélandským trenérem A. Lidyardem a jeho příznivci, došlo k události, která doslova změnila naše chápání fyzických schopností dětí a žen. Třináctiletá školačka Mourin Wilson (dítě Moe) zaběhla celý maraton a v této soutěži předběhla mnoho mužů!

Za posledních dvacet let ženy udělaly výrazné kroky ve vytrvalostním běhu, doháněly a často předjížděly (doslova i obrazně) muže. Zde je jen jeden, ale pozoruhodný příklad. V roce 1983 běžela maratonka americká atletka Joan Benoitová za 2:22,43. Tento výsledek by jí umožnil stát se vítězem soutěže mužů na olympijských hrách 1956 v Melbourne.

A konečně, na Světovém atletickém fóru - mistrovství světa v Helsinkách, muži i ženy zaběhli maratonskou vzdálenost. A vítězka žen, Norka Greta Weitzová, ukázala výsledek 2: 28,09, čímž překonala alespoň tucet nejsilnějších mužských maratonských běžců v šampionátu.

Ženy samozřejmě nevystoupily na trať, aby konkurovaly mužům. Sledovali především další cíle: zlepšení zdraví, držení těla, postavu. Ale nepotřebují muži totéž? Nebo naše děti?